Jest to temat szczególnie interesujący dla tych osób, które albo systematycznie wyjeżdżają do Hiszpanii do pracy albo też które chcą zamieszkać tam na stałe. Kwestie podatkowe mogą również zainteresować osoby, które dopiero planują odwiedzić ten kraj, mają pomysł na siebie, ale jeszcze nie do końca wiedzą, jak długo zostaną za granicą. Takie kwestie formalne są więc czymś ważnym. Z pewnością, warto poczytać o tym, jak wygląda podatek dochodowy w Hiszpanii, czy trzeba rozliczać się zarówno w Polsce jak i za granicą i gdzie ewentualnie można zgłosić się o pomoc. W każdym kraju kwestie płacenia podatków mogą być zorganizowane w inny sposób.
Kiedy trzeba zapłacić podatek w Hiszpanii?
Podstawową zasadą jest to, że do płacenia podatków zobowiązane są osoby, które mieszkają na terenie Hiszpanii i tutaj są zatrudnione. Deklaracja podatkowa może obejmować dochód uzyskany tylko i wyłącznie w Hiszpanii, ale może też obejmować cały dochód, także i ten uzyskany na przykład w Polsce. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli pracujemy i tutaj i tutaj w czasie trwania jednego roku rozliczeniowego.
To, gdzie mamy się rozliczać warunkuje fakt, czy posiadamy w Hiszpanii status rezydenta. Jeśli tak- tutaj rozliczamy cały nasz dochód, a do obliczenia wysokości podatków stosuje się tutaj skalę progresywną oraz stawki zryczałtowane. Pierwsze nasze rozliczanie się z urzędem skarbowym w obcym kraju może stanowić dla nas niemałe wyzwanie. Wówczas możemy szukać pomocy w doświadczonym biurze księgowym, na przykład w takim jak Gestoria Ramon Santafe S.L.P. Jeśli obawiamy się, że coś wypełnimy lub obliczymy w nieprawidłowy sposób- jest to dla nas najkorzystniejsza z opcji, która pozwoli nam na zaoszczędzenie niepotrzebnego stresu, a także czasu, jaki musielibyśmy na ten cel poświęcić. Warto także wiedzieć o tym, że stawki podatkowe w Hiszpanii różnią się w zależności od miejsca naszego zamieszkania. Hiszpania jest podzielona na 17 części, a stawki podatkowe różnią się w zależności od regionu.