Zaznacz stronę

Wśród najpopularniejszych możliwości, jakie są dostępne dla przedsiębiorców w Hiszpanii są: rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej oraz zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku pierwszego rozwiązania, przedsiębiorca nie potrzebuje zbyt wielkiego kapitału na start, a sama rejestracja nie jest związana z żadnymi kosztami. W tym przypadku jednak przedsiębiorca odpowiada za losy podmiotu osobowo, czyli całym swoim majątkiem. Już na pierwszy rzut oka wydaje się, że taka struktura biznesowa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. I tak też jest w rzeczywistości.

Dlatego też w Hiszpanii równie popularną opcją jest rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z tej możliwości mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Cechą charakterystyczną tej struktury biznesowej jest to, że odpowiedzialność za losy podmiotu wynosi dokładnie tyle, ile wniesiony wkład. Tym samym, osobiste aktywa w ogóle nie są brane pod uwagę. Zakładanie spółki jest rozwiązaniem uważanym za mniej ryzykowne.

Czym różni się rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od samozatrudnienia?

Pierwsza różnica dotyczy tego, że w przypadku samozatrudnienia, podczas rejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej nie musimy wykazywać żadnego kapitału na start. Oczywiście, jego posiadanie zwiększy szanse utrzymania się firmy na rynku, nie jest to jednak obowiązek. Tymczasem, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczne jest wykazanie kwoty minimalnego kapitału początkowego, obecnie wynosi on około 3000 €. Ważne jest to, że kapitał początkowy może przyjąć formę gotówkową oraz może wystąpić jako wkłady rzeczowe. Ich wartość określana jest przez wspólników.

Różnica może także dotyczyć ilości formalności, jakim trzeba sprostać już na etapie rejestracji. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tych formalności może być odrobinę więcej. W takim przypadku konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z całą procedurą i podążanie za nią krok po kroku. Inaczej będą też wyglądały późniejsze rozliczenia działalności, a także kwestie podatkowe związane z tymi podmiotami.

Które rozwiązanie będzie lepsze?

Tak naprawdę- nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka firma w Hiszpanii będzie lepsza. Pierwszą ważną kwestią jest to, czy chcemy podjąć się prowadzenia działalności ze wspólnikami czy w pojedynkę. Należy również wziąć pod uwagę to, czy dysponujemy kwotą kapitału początkowego. Na pewno warto przeanalizować oba rozwiązania pod kątem branży, w której będzie się chciało działać oraz otoczenia konkurencyjnego. Bardzo istotne dla rentowności firmy są późniejsze kwestie podatkowe. Zawsze możemy też zdecydować się na profesjonalne doradztwo biznesowe, które jest oferowane przez wiele biur rachunkowych. Specjaliści będą w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie być może będziemy mieć na starcie, podpowiedzą też, w jaki sposób zaplanować zakładanie spółki w Hiszpanii w czasie.