Osoby, które chcą stać się przedsiębiorcami w Hiszpanii, mają tak naprawdę przynajmniej kilka możliwości. O tyle łatwiej jest zorientować się w dostępnych opcjach, że niektóre z nich są bardzo zbliżone do tego co znamy z Polski. Oprócz samozatrudnienia, które jest określane jako jednoosobowa działalność gospodarcza, mamy możliwość założenia spółki i wielu przyszłych przedsiębiorców decyduje się właśnie na to rozwiązanie, gdyż niesie ono ze sobą wiele korzyści. Jakie są poszczególne etapy zakładania spółki? Czy potrzebna będzie pomoc księgowych w Hiszpanii? Na jakich zasadach może działać taka firma?
Spółka krok po kroku
Najpopularniejszym rodzajem spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dostępny jest także jej specjalny wariant „nowe przedsiębiorstwo”, co jednak w praktyce wykorzystywane jest dość rzadko. Najlepiej jest przyjąć, że czas potrzebny do zarejestrowania spółki to około miesiąc.
- Niezależnie od tego, jaką operację urzędową chcielibyśmy wykonać w Hiszpanii, to wstępem do wszelkich działań jest uzyskanie numeru NIE. W przypadku rejestracji spółki o wydanie takiego numeru muszą wnioskować wszyscy jej uczestnicy, a więc zarówno członkowie zarządu jak i udziałowcy. O wydanie numeru NIE można wnioskować na dowolnym komisariacie w kraju oraz w Polsce poprzez zgłoszenie się do konsulatu. Będzie to nasz nadrzędny numer, który będzie identyfikował nas na terenie Hiszpanii.
- Kolejnym etapem jest wybór nazwy nowego podmiotu oraz uzyskanie pisemnego potwierdzenia z urzędu, że wybrana przez nas nazwa jest wolna i możliwa do rejestracji. Weryfikacja dostępności nazwy firmy jest obowiązkowym etapem rejestracji spółki.
- W kolejnym kroku powinniśmy się udać do notariusza. To właśnie notariusz poświadczy podpisanie aktu założycielskiego spółki, a także ustalenie jej statutu. Konieczne jest później zarejestrowanie spółki w hiszpańskim urzędzie skarbowym. Jednocześnie konieczne jest też otwarcie specjalnego numeru bankowego i wykazanie na koncie spółki kwoty kapitału początkowego, która wynosi 3000 € i stanowi podzielny kapitał dla wszystkich wspólników. Spółkę można też zarejestrować w pojedynkę.
- Kolejnym etapem może być uzyskanie Koniecznego numeru VAT, a także wszelkich niezbędnych zezwoleń, które dotyczą już działalności w konkretnej branży.
- Równie ważnym etapem jest rejestracja pracowników w systemie ubezpieczeń społecznych. Każdy z uczestników spółki musi odprowadzać odpowiednie składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.
Wsparcie doświadczonych księgowych
Kwestie prowadzenia rachunkowości nowego podmiotu mogą wydawać się skomplikowane. Dlatego też tak wiele startujących przedsiębiorców decyduje się na pomoc księgowych w Hiszpanii. Bardzo korzystne jest też skorzystanie z konsultacji biznesowej, zwłaszcza w momencie kiedy do końca jeszcze nie wiemy jaką formę organizacyjno-prawną nowego podmiotu powinniśmy wybrać.