Zaznacz stronę

Określenie składu ciała pozwala nam pozyskać bardzo wiele informacji na temat naszego organizmu i jego bieżącego stanu. Obecnie, taką analizę wykonuje się już znacznie częściej. Jest ona standardowo wykonywana podczas pomiarów w gabinetach dietetycznych. Taki pomiar może nam zostać wykonany w sytuacji, kiedy umówimy się do dietetyka za pośrednictwem strony projektzdrowie.info.

 

Można tez wyposażyć się samemu w specjalną wagę, która pozwala oszacować wiele parametrów mówiących o tym, jaki jest skład naszego ciała. Takie pomiary są szczególnie istotne chociażby dla osób, które chcą przeprowadzić bezpieczną redukcję wagi. Wówczas, analiza składu ciała i tego, jak ten skład zmienia się w czasie może pomóc w monitorowaniu tego, co tak naprawdę tracimy wraz z utratą kilogramów- czy tłuszcz na którym nam zależy czy może wodę i mięśnie. Wobec tego, czym jest analiza składu ciała, jakie parametry można oznaczyć i co będą one w stanie nam powiedzieć o kondycji naszego organizmu?

Poziom tkanki tłuszczowej

Poziom tkanki tłuszczowej to ważny parametr, którego poprawne zakresy wartości są odrobinę inne dla kobiet jak i dla mężczyzn. To ważne, aby tego tłuszczu nie było ponad normę, gdyż najczęściej jest to widoczne w naszej sylwetce, ale tez znacząco odbija się na naszym zdrowiu. Analiza składu ciała będzie też w stanie powiedzieć nam, jaką mamy zawartość tłuszczu podskórnego, a jaką trzewnego. Śledząc wszystkie te parametry związane z poziomem tkanki tłuszczowej podczas redukcji możemy obserwować tendencję, w której spalamy tłuszcz i w której możemy zmniejszyć jego udział w całym organizmie.

Ilość mięśni- czy to istotne? Bardzo!

Drugim bardzo ważnym parametrem jest udział masy mięśniowej. Czasem będąc na redukcji i bardzo intensywnie ćwicząc możemy być zdziwieni faktem, że mimo wszystko nie tracimy na wadze aż tak dużo, jak moglibyśmy oczekiwać. Wszystko dlatego, że duża aktywność fizyczna to bodziec do rozwoju mięśni, które rosnąc- również dokładają swoje do wagi. Jest to jednak pożądane zjawisko, gdyż w takiej sytuacji organizm wydatkuje energię na utrzymanie mięśni i jest zmuszony do tego, aby spalać zapasy tłuszczu, za które najpewniej zabrałby się w ostatniej kolejności. Bieżąca analiza składu ciała pozwala więc obserwować zmieniające się proporcje poziomu tkanki tłuszczowej i wzrostu/ spadku masy mięśniowej. Rozwój masy mięśniowej pozytywnie wpływa na wygląd sylwetki, a także na wydolność organizmu i jego kondycję. Parametrem, który w tym kontekście również jest ważny to także poziom białka w organizmie. Białko jest bowiem podstawowym budulcem mięśni, dlatego tez osoby trenujące, pozostające na redukcji powinny w szczególności dbać o to, aby w ich diecie było dużo białka.

Inne, ważne parametry- co jeszcze warto wiedzieć?

Podczas przeprowadzania analizy składu ciała pozyskamy także informacje o naszym BMI, o kształcie naszej sylwetki czy też o posiadanej masie kostnej i szacowanym wieku ciała. Wszystkie te parametry pozwalają oszacować nam, w jakiej formie jest nasze ciało. Ważną informacją będzie też zawartość wody w organizmie.

Zapraszamy https://projektzdrowie.info/!