Zaznacz stronę

Różnorodne zastosowanie keramzytu w dużej mierze wpłynęło na jego dostępność- kruszywo to można kupić niemalże w każdym centrum ogrodniczym, hurtowni czy markecie budowlanym. Do bardziej specjalistycznych i szeroko zakrojonych projektów z kolei najlepszym rozwiązaniem jest zakup tego kruszywa bezpośrednio u producenta, czyli w przedsiębiorstwie Leca® KERAMZYT.

Keramzyt jest kruszywem niesamowicie cenionym w ogrodnictwie. Na pewno warto wiedzieć o jego właściwościach w sytuacji, kiedy rozpoczynamy projektowanie swojego ogrodu, sprawdzamy, jaką glebą dysponujemy i co możemy na niej uprawiać. Do jakich celów keramzyt okaże się najlepszy? Gdzie go wykorzystać?

Lekki, porowaty i całkowicie obojętny biologicznie

W przypadku keramzytu jego ogromną zaletą jest to, że występuje w formie bardzo lekkich, porowatych kuleczek. Mają one ciekawą strukturę i przyjmują wodę, ale nie niszczeją pod jej wpływem wraz z upływem czasu. Można więc spokojnie powiedzieć, że keramzyt należy do trwałych kruszyw, jakie możemy wprowadzić do swojego ogrodu. Jest niepalny, ale co istotne- nie jest podatny na działanie pleśni ani innych grzybów. Nie przyczynia się do rozwoju i przenoszenia chorób. Kruszywo to powstaje w specjalnych warunkach. Materiałem do jego produkcji jest skała ilasta, która musi zostać wypalona w piecu, w którym panuje wysoka temperatura ponad tysiąca stopni. To poprzez proces wypalania keramzyt zyskuje swoją lekkość oraz formę nieregularnych kulek. Więcej informacji o samym procesie powstawania tego materiału można uzyskać w przedsiębiorstwie Leca® KERAMZYT.

Keramzyt pomoże uratować podmokłe grunty

Można go wykorzystać do stworzenia odwodnień i warstw drenujących na glebach podmokłych, mało przepuszczalnych, słabo napowietrzonych i o niskiej jakości. Jako dodatek do gleby poprawi jej strukturę i sprawi, że będzie ona znacznie bardziej przepuszczalna. Będzie to więc ratunek dla tych roślin, które nie znoszą stagnującej wody w podłożu i które od razu reagują na to gniciem korzeni. Keramzyt można więc wykorzystać na tych rabatach, gdzie faktycznie jakość gruntu nam nie odpowiada. Można go zestawić w glebie z perlitem czy wermikulitem, a także z nawozami organicznymi. Keramzyt napowietrza glebę i dostarcza jakże ważny i potrzebny tlen do korzeni roślin.

W przypadku chęci wykonania warstwy drenującej najlepiej jest wysypać grubszą warstwę tego kruszcu na odpowiedniej głębokości. Zapobiegnie to zatrzymywaniu wody w glebie, a co za tym idzie- będzie można sadzić w tym miejscu znacznie większą liczbę roślin- także tych bardziej wrażliwych.

Zapoznaj się z ofertą https://leca.pl/.