Zaznacz stronę

Grafik komputerowy- ile może zarobić specjalista pracujący w tym zawodzie?

Praca w charakterze grafika komputerowego wydaje się być dla wielu osób atrakcyjną formą zatrudnienia. Tym bardziej, że można ukończyć studnia kierunkowe, które otwierają nam możliwość pracowania w tym zawodzie, ale też dostępnych jest wiele kursów doszkalających, które pozwalają nam szlifować już posiadane umiejętności. Najczęściej jednak, jedną z najbardziej interesujących nas rzeczy jest to, ile zarabia grafik komputerowy i w jakich miejscach pracy tak naprawdę może znaleźć zatrudnienie. Dodatkowo, warto już na starcie wiedzieć, jakie zadania oraz obowiązki czekają osobę, która będzie chciała pracować w charakterze grafika komputerowego.

Charakter wykonywanej pracy

Do zadań grafika komputerowego należy szeroko pojęta obróbka materiałów graficznych. Z tym, że to, co dokładnie będzie projektował w dużej mierze zależy od miejsca, w którym znajdzie zatrudnienie. Niektórzy graficy komputerowi specjalizują się w przygotowywaniu materiałów do kampanii w mediach społecznościowych, tym samym pracują na stanowiskach działu social marketingu. Kolejną możliwość stanowi praca w firmie informatycznej, gdzie jest się członkiem zespołu projektującego strony internetowe oraz aplikacje. Wówczas jest się odpowiedzialnym za takie zadania jak projektowanie logo, przygotowanie szkiców aplikacji i prototypów, a także pełnych projektów graficznych do stron oraz aplikacji. Z kolei praca w agencji reklamowej oznacza projektowanie różnego rodzaju materiałów promocyjnych. Wizytówki, identyfikacja wizualna, plakaty, ulotki, a także przygotowanie materiałów do druku. Są więc osoby, które od razu trafiają na węższą dziedzinę specjalizacji w ramach tego zawodu, ale są też Ci, którzy po trochu uczą się wszystkiego- chociażby podczas odbywania staży- tak, aby w toku rozwoju zawodowego wybrać w czym chcą się specjalizować.

Dla kogo jest ten zawód i ile można zarobić?

Dane pokazują, że mniej więcej tyle samo mężczyzn co kobiet pracuje w tym zawodzie. Nie mają więc sensu generalizację, w których podkreślamy techniczne i informatyczne aspekty wykonywania tego zawodu przypisywane najczęściej mężczyznom, ani też stwierdzenia, że to kobiety częściej zajmują się projektowaniem, gdyż posiadają pewien zmysł estetyczny. Tak naprawdę, na tym stanowisku trzeba opanować zarówno jedno jak i drugie. Z pewnością trzeba umieć rysować lub też tworzyć grafiki z pewnym wyczuciem estetyki, ale też trzeba umieć zrobić to w specjalnym oprogramowaniu, a pracując w agencjach informatycznych- posiadać większą wiedzę o projektowaniu stron czy aplikacji. Mediana zarobków na stanowisku grafika komputerowego wynosi około 4 220 zł brutto. Przyjmuje się, że minimalnie grafik powinien zarabiać około 3400 zł brutto miesięcznie. Bez wątpienia jest to też zawód przyszłości, który wymaga bieżącej znajomości trendów, mody oraz wszystkiego tego, co dzieje się w świecie nowych technologii. Wymaga więc systematycznego doszkalania się i zdobywania nowych umiejętności.