Zaznacz stronę

Założenie spółki daje możliwość prowadzenia w Hiszpanii własnej działalności- jest to alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Co ważne, rozpoczęcie działalności gospodarczej w tym kraju odbywa się na zasadzie swobody gospodarczej– takiej działalności nie trzeba w żaden sposób rejestrować, chyba, że dotyczy ona takich dziedzin jak przemysł zbrojeniowy, telewizja, radio czy transport. Jak widać- tutaj przepisy w naszym kraju różnią się od tych, jakie możemy zastać w Hiszpanii. Inaczej bowiem jest w przypadku spółki. Jeśli jednak zdecydujemy się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością- a jest to najpopularniejszy rodzaj spółki w Hiszpanii- możemy liczyć na uproszone formalności. Wobec tego, jak wygląda założenie spółki w Hiszpanii, na jaki rodzaj spółki się zdecydować i o czym jeszcze warto wiedzieć?

Różne rodzaje spółek w Hiszpanii

 

Osoby, które chciałyby zdecydować się na założenie spółki w Hiszpanii przede wszystkim powinny wiedzieć, jakiego rodzaju spółki zostały przewidziane prawnie w tym kraju. Wcześniej wspomniana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to możliwość założenia podmiotu indywidualnie lub też wraz z innymi jej uczestnikami. Konieczny jest wkład kapitałowy o wartości 3000 euro na start. Cechą charakterystyczną tego podmiotu jest fakt, że uczestnicy nie odpowiadają własnym majątkiem za losy spółki. Ich odpowiedzialność jest ograniczona w takim sensie, że dotyczy tylko i wyłącznie wysokości wkładu własnego. Daje to szansę na założenie spółki w Hiszpanii w branży marketingowej lub dowolnej innej, wybranej w czasie około 5 tygodni.

Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie spółki akcyjnej– ta jednak wymaga znacznie większego wkładu własnego od akcjonariuszy- kapitał początkowy wynosi tutaj 60 000 euro. O losach spółki decyduje zarząd, akcje mogą natomiast być do woli poddawane sprzedaży.

Ostatnim wariantem jest spółka komandytowa. Zasady jej działania są niemalże identyczne, co w przypadku spółki komandytowej, którą znamy z naszych rodzimych, polskich warunków. Komandytariusze odpowiadają za losy spółki całym swoim majątkiem. W składzie spółki musi się jednak znaleźć także jedna osoba, której odpowiedzialność będzie ograniczona.

Ważna kwestia formalna dla cudzoziemców

W przypadku podejmowania tematu tego rodzaju spraw urzędowych jak chociażby zakładanie spółki, konieczne jest uzyskanie  Numeru Identyfikacyjnego Cudzoziemca. Jest to ważny numer, którym będziemy się posługiwać praktycznie stale w przypadku prowadzenia tego rodzaju działalności. O nadanie takiego numeru można wnioskować w dwojaki sposób. Jeśli obecnie znajdujemy się na terytorium Hiszpanii- możemy zrobić to osobiście. Istnieje jednak możliwość wykonania tej operacji będąc w Polsce. W tym celu musimy udać się do konsulatu lub tez do hiszpańskiej ambasady, aby tam złożyć stosowne dokumenty. Uzyskanie tego numeru jest wstępem do kolejnych działań i umożliwia założenie spółki w Hiszpanii w branży marketingowej.

Więcej na https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/